Δευτέρα 23 Ιουνίου 2008

ΑΝΕΤΑ Η ΦΕΡΡΑΡΙ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ !!!

image

Όπως και στις χθεσινές κατακτήριες δοκιμές έτσι και το τέλος του σημερινού Γκραν Πρι στην πίστα του Μάνι Κουρ είχε τους ίδιους πρωταγωνιστές. Οι δύο οδηγοί της Ferrari κατάφεραν να κάνουν και πάλι το 1-2, μόνο που τώρα στην πρώτη θέση βρέθηκε ο Μάσα.

Ο Βραζιλιάνος πιλότος πανηγύρισε την τρίτη φετινή του νίκη που τον έφερε και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα προσθέτοντας 10 υπερπολίτιμους βαθμούς στη συγκομιδή του για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ο οδηγός της ιταλικής ομάδας κατάφερε να ολοκληρώσει τους 70 γύρους του αγώνα μέσα σε 1 ώρα, 31 λεπτά, 50 δευτερόλεπτα και 245 δέκατα.

Πίσω του τερμάτισε ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Κίμι Ράικονεν, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο ένα ιδανικό σαββατοκύριακο για τη Scuderia. Ο Φινλανδός αν και πραγματοποίησε εξαιρετική εκκίνηση αφού από τα πρώτα λεπτά του αγώνα άνοιξε τη διαφορά του από τον ομόσταυλό του, τελικά δεν μπόρεσε να διατηρήσει την πρώτη θέση απ’ την οποία και ξεκίνησε αλλά πήρε οκτώ πολύτιμους βαθμούς που τον κρατάνε σε τροχιά τίτλου αλλά βοηθά και την ομάδα του που πλέον ξέφυγε με 17 βαθμούς από τη δεύτερη BMW στο πρωτάθλημα κατασκευαστών. Πάντως ο Ράικονεν αντιμετώπισε κάποια προβλήματα με το αυτοκίνητό του.

Την έκπληξη ωστόσο την έκανε ο Γιάρνο Τρούλι με Toyota ο οποίος τερμάτισε στην τρίτη θέση αφιερώνοντας αυτή την επιτυχία στο διοικητικό στέλεχος της ιαπωνικής ομάδας, Ούβε Άντερσον, που «έφυγε» από τη ζωή πριν λίγες ημέρες. Τέταρτος ήταν ο Χίκι Κοβαλάινεν ο οποίος κατάφερε να βαθμολογηθεί σε έναν αγώνα που δεν ξεκίνησε ιδανικά γι’ αυτόν. Μπορεί στα χθεσινά δοκιμαστικά να είχε πετύχει τον πέμπτο καλύτερο χρόνο, ωστόσο οι αγωνοδίκες του επέβαλαν ποινή πέντε θέσεων επειδή παρεμπόδισε άλλον πιλότο με αποτέλεσμα να εκκινήσει από τη δέκατη θέση. Ο οδηγός της McLaren θα μπορούσε να είχε ανέβει και στο τρίτο σκαλί του βάθρου αφού στον προτελευταίο γύρο του αγώνα επιχείρησε να περάσει τον Τρούλι από την εξωτερική και μια μικρή επαφή τον έβγαλε εκτός γραμμής και έτσι παρέμεινε τέταρτος.

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο νικητής του Γκραν Πρι του Καναδά Ρόμπερτ Κούμπιτσα με BMW Sauber και έκτος είναι ο Μαρκ Ουέμπερ με Red Bull. Την βαθμολογούμενη οκτάδα έκλεισαν τα δύο μονοθέσια της Renault με τον Νέλσον Πικέ που πήρε τους πρώτους δύο βαθμούς του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και τον Φερνάντο Αλόνσο. Ο Ισπανός δεν έκανε καθόλου καλή εκκίνηση αφού έχασε δύο θέσεις και από τρίτος έπεσε στην πέμπτη θέση και τελικά μπόρεσε να πάρει μόνο 1 βαθμό. Ο Πικέ πάντως προσπέρασε τον ομόσταυλό του στους τελευταίους γύρους του αγώνα.

9. Toro Rosso-Ferrari: 7

Επόμενος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Formula 1 είναι το Γκραν Πρι του Σίλβερστοουν στην Αγγλία στις 6 Ιουλίου.