Κυριακή 23 Μαρτίου 2008

ΑΡΧΙΣΕ Η ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ

Την πρώτη τους νίκη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1 σημείωσαν στον αγώνα της Μαλαισίας ο Κίμι Ραϊκόνεν με τη Ferrari. Ο Φινλανδός πιλότος, που ξεκίνησε από τη δεύτερη θέση, πήρε την πρωτοπορία από το πρώτο pit-stop και τη διατήρησε με σχετική άνεση ως το φινάλε του αγώνα. Πολύ καλό αγώνα είχε ο Ρόμπερτ Κούμπιτσα που τερμάτισε δεύτερος με BMW. Τρίτος στο βάθρο ανέβηκε ο Χάικι Κοβαλάινεν με McLaren. Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Λούις Χάμιλτον, που αντιμετώπισε προβλήματα με το στήσιμο της McLaren, αλλά έδωσε σκληρή μάχη να ανεβεί ψηλότερα στην κατάταξη και να ξεπεράσει τον Τρούλι, που βγήκε τέταρτος. Ο δευτεραθλητής του 2007 ξεκίνησε από την ένατη θέση, αλλά κατάφερε να αναρριχηθεί και διατηρεί την πρωτοπορία στη βαθμολογία των οδηγών. Μεγάλος χαμένος του αγώνα ήταν ο Φελίπε Μάσα που αν και ξεκίνησε από την pole position εγκατέλειψε στον 37ο γύρο, αφού μετά από οδηγικό του σφάλμα το μονοθέσιό του βγήκε από την πίστα και «κόλλησε» στα χαλίκια. Έναν βαθμό πήρε ο Φερνάντο Αλόνσο με Renault. O επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος της Formula 1 θα διεξαχθεί στο Μπαχρέιν στις 6 Απριλίου.