Κυριακή 23 Μαρτίου 2008

ΚΕΡΔΟΣ Ο ΤΣΑΡΤΣΑΡΗΣ !!

image

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟ κερδίζοντας το μαχητικό Αιγάλεω στο Σίτι με 85-76. Οι «πράσινοι» εκτός από ηθικό ενόψει του τελικού κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη κέρδισαν και τον Τσαρτσαρή ο οποίος στην επανεμφάνιση του βοήθησε σημαντικά τους πρωτοπόρους της Α1.

Κορυφαίοι του ΠΑΟ ήταν οι Μάικ Μπατίστ και Γιασικεβίτσιους οι οποίοι ηγηθήκαν της μεγάλης αντεπίθεσης του τριφυλλιού όταν το Αιγάλεω προηγήθηκε με 50-44 και απείλησε με μια ακόμα ήττα τους νικητές. Το Αι γάλεω πάλεψε για 25', δυσκολεψε όσο μπορούσε τον ΠΑΟ και δικαιολόγησε απόλυτα την εξαιρετική του πορεία.Κορυφαίοι οι Μαγγουνής, Γκολντγουάιρ και Πάτερσον.
Δυνατά ξεκίνησε το Αιγάλεω στην πρώτη περίοδο με 14-10 στο 6΄, ο Περπέρογλου με τρίποντο μείωσε σε 14-13 και με νέο σερί 9-0 οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με +8 (14-22) για να μειώσει το Σίτι με τον Μαριάνοβιτς σε 16-22 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.
Ντέρμπι είχαμε στη δεύτερη περίοδο με τον νεαρό Μαγγουνή των γηπεδούχων να είναι η αποκάλυψη. Συγκεκριμένα το Αιγάλεω με σερί 6-2 έφερε στο 13΄στα ίσια το σκορ με 24-24. Το παιχνίδι πήρε φωτιά και ο αγώνας πήγε καλάθι, καλάθι με το ΠΑΟ να προηγείται με 24-26, 26-26 ο Καλινικίδης, 26-28 ο Μαγγουνής, 28-28, 30-28 ο Μαγγουνής, ο Σπανούλης έδωσε προβάδισμα με 32-33 στο 19’, ο Πάτερσον έκανε το 34-33 ενώ ο Μαγγουνής με μακρινό τρίποντο έγραψε μέσα σε αποθέωση το 37-33 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Ανατροπή είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Σίτι με τον Μαγγουνή συνέχισε να είναι μπροστά στο 25’ με 48-42! Σε αυτό το σημείο ο Ομπράντοβιτς έδωσε εντολή να γυρίσει η άμυνα σε μαν του μαν αντί ζώνης και οι πρωταθλητές με εκπληκτικό σερί 2-20(!) ξέφυγε με 50-62 στο 29’.
Οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για πέντε λεπτά μην μπορώντας να σταματήσουν τους Σπανούλη, Διαμαντίδη, Ουίνστον, και Σάρας. Ο τελευταίος μάλιστα δέχτηκε τεχνική ποινή και το "Σίτι" μείωσε σε 54-62 που ήταν το σκορ της περιόδου.
Στην τέταρτη περίοδο ο Γιασικεβίτσιους ανέβασε την διαφορά στο +15 (56-71) και πανηγύρισε έξαλα. Αμέσως αντέδρασε η εξέδρα των οπαδών του Σίτι που τον αποδοκίμασαν, ο Λιθουανός άνοιξε διάλογο με την εξέδρα. Αμέσως οι διαιτητές διέκοψαν προσωρινά τον αγώνα και ο Ζοτς απέσυρε τον Σάρας στο πάγκο για να ηρεμήσει.
Το Αιγάλεω μείωσε με τον Γκολντγουάιρ σε 65-73 αλλά ο ΠΑΟ πάτησε το γκάζι και με τρίποντο του Τσαρτσαρή και κάρφωμα του Σπανούλη, το τριφύλλι ξέφυγε με 67-81 και ο αγώνας στο 37’ ουσιαστικά τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-33, 54-62, 76-85

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γκολντγουάιρ 14 (2), Νικολαΐδης 8 (2), Χόχλερ, Μαγκουνής 13 (1), Μπρέισι 7 (1), Καλλινικίδης 9, Μαριάνοβιτς 8, Πάτερσον 15 (2), Τοντόροβιτς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 6 (2), Σπανούλης 20, Μπατίστ 14, Ζίζιτς 10, Χατζηβρέττας 5 (1), Ντικούδης, Τσαρτσαρής 5 (1), Διαμαντίδης 2, Ουίνστον 6, Γιασικεβίτσιους 17 (2).