Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2008

ΑΝΕΤΑ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ !

Τη 14η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας του ΑΓΟΡ στο Ρέθυμνο με 89-74. Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς και όποτε τους πλησίαζε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έβρισκαν τον τρόπο να ξεφύγουν και πάλι. Κορυφαίοι για τους Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν οι Σπανούλης και Μπατίστ, οι οποίοι είχαν από 20 πόντους. Από τον ΑΓΟΡ ξεχώρισαν οι Γιάνγκ (21 πόντους) και Βουγιούκας (15 πόντους και 10 ριμπάουντ).
Το ματς
Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 7-2 μέσα σε τρία λεπτά κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά από νωρίς (11-4 στο 6’). Οι παίκτες του ΑΓΟΡ , ωστόσο απαντώντας με ένα επιμέρους σερί 6-2 πλησίασαν στους τρεις 913-10 στο 8’). Κάπου εκεί το Ρέθυμνο άρχισε τα συνεχόμενα λάθη (6 στην πρώτη περίοδο) και το «τριφύλλι» κάνοντας ένα 12-0 σε λιγότερο από δώδεκα λεπτά ξέφυγε με 22-10. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντας πίσω με οχτώ (22-14). Σε αυτό το διάστημα τη διαφορά έκανε ο Σάνι Μπετσίροβιτς, ο οποίος είχε 9 πόντους.
Το παιχνίδί έδειχνε πως έχει πάρει το δρόμο του, μιας και οι «πράσινοι» ήλεγχαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει και έφτασε στο +14 στο 17’, έπειτα από τρίποντο του κεφάτου Βασίλη Σπανούλη. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην είχε πάρει κανένα επιθετικό ριμπάουντ στα πρώτα είκοσι λεπτά, αλλά είχε να αντισταθμίσει σε αυτό 7 κλεψίματα και πέντε λιγότερα λάθη από τους Κρητικούς. Κάπως έτσι το 45-33 του ημιχρόνου ήρθε φυσιολογικά.
Εκεί λοιπόν που όλοι περίμεναν πως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το ματς ήρθαν τα πάνω κάτω. Με εφτά πόντους του Πιστόγιεβιτς και πέντε του Γιανγκ, Ο ΑΓΟΡ έκανε ένα σερί 12-4 και μείωσε στους τέσσερις στο 27’ (49-45) και λίγο αργότερα σε 52-50. Σε αυτό το σημείο όμως οι Γιασικεβίτσιους και Μπατίστ έδωσαν «αέρα» έξι πόντων στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (56-50). Οι «πράσινοι» μάλιστα ανέβασαν κι’ άλλο τη διαφορά η οποία έφτασε σε διψήφιο νούμερο με τη λήξη της τρίτης περιόδου (65-55).
Ο Παναθηναϊκός συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με διάθεση να «καθαρίσει» το ματς, με τρίποντο του Σπανούλη έστειλε τη διαφορά στο +14 (71-57). Το Ρέθυμνο έκανε μια τελευταία προσπάθεια και πλησίασε στους πέντε με τρίποντο του Γιανγκ (73-68 στο 35’). Μέχρις εκεί όμως, το «τριφύλλι» με ένα επιμέρους σκορ 15-5 στα τελευταία πέντε λεπτά πήρε τη νίκη με 89-74.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 33-45, 55-65, 74-89.
ΡEΘΥΜΝΟ (Πεδουλάκης): Νικολαΐδης 2, Κούμουλος 3(1), Γκιζόγιαννης 8(2), Τόπιτς 4, Βαγενάς, Καραποστόλου 8(2), Γιανγκ 21(3), Νάτζφεϊ 2, Πιστόλιεβιτς 9(1), Ντέιβισον 2, Βουγιούκας 15(10ρ.)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 8(2), Περπέρογλου 7(1), Σπανούλης 20(4), Μπετσίροβιτς 10(1), Μπατίστ 20, Ζίζιτς 4, Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης 8, Διαμαντίδης 2, Γιασικεβίτσιους 8(2)