Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2007

ΧΑΛΑΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΡΔΙΟΧΤΥΠΙΑ

Δε χρειάστηκε να παίξει και το καλύτερό του μπάσκετ ο Παναθηναϊκός για να κερδίσει τον ΠΑΟΚ. Χωρίς να ικανοποιήσει τους οπαδούς του, ο πρωταθλητής Ευρώπης επικράτησε του «Δικεφάλου» με 68-54 στο κλειστό της Πυλαίας, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου. Έτσι, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προέβαλλαν την κλάση τους και την καταπληκτική τους άμυνα, κατά διαστήματα. Έτσι, κατάφεραν να αντιμετωπίσουν τον ενθουσιασμό του «Δικεφάλου», που είχε σε καταπληκτική μέρα τον Γκιλέσπι και πάλεψε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε φουριόζος και με δύο συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 6-0. Όμως, στη συνέχεια η καλή άμυνα του Παναθηναϊκού και η ευκολία, με την οποία έμπαιναν οι «πράσινοι» μέσα στο καλάθι, τους έδωσε να προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Η αστοχία στις βολές από τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν, παίζοντας με την μπάλα μέσα στο καλάθι. Η αστοχία και οι λάθος επιθετικές επιλογές εκατέρωθεν κρατούσαν τον Παναθηναϊκό μπροστά, όμως το μικρό σκορ φαινόταν πως θα ευνοούσε τον «Δικέφαλο» στη συνέχεια της αναμέτρησης. Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκες στο +6 για τον Παναθηναϊκό.
Στη δεύτερη περίοδο, η συνεχής αστοχία αμφότερων και τα πολλά λάθη που υπέπεφταν οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν άφησαν τους «πράσινους» να ξεφύγουν στο σκορ. Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να κάνουν κάποια σερί, παίζοντας κάτω από το καλάθι τις περισσότερες φορές και να μειώσουν μέχρι και τους δύο πόντους. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξέφυγαν με έξι πόντους, όμως τα περιφερειακά άστοχα σουτ βοηθούσαν τους γηπεδούχους να μαζεύουν τα ριμπάουντ και να δημιουργούν προβλήματα μέσα στην «πράσινη» ρακέτα. Πάντως, το 24-26 στο 18’ είναι χαρακτηριστικό της αστοχίας, όπως και τα 11 λάθη των «πράσινων», που ήταν εκτός ρυθμού. Ο Μπατίστ έφερε το +5, την ώρα που οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη αστοχούσαν σε ελεύθερα σουτ. Η εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού στο τελευταίο δίλεπτο «εγκλώβισε» τους γηπεδούχους και το +7 ήταν η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο, οι Μπατίστ και Γιασικεβίτσιους βρήκαν τις λύσεις από παντού και εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την αδύνατη άμυνα του ΠΑΟΚ. Έτσι, έδωσαν ένα +15 στους «πράσινους» στο πρώτο δίλεπτο. Οι απεγνωσμένες προσπάθειες των γηπεδούχων κατέβασαν κάπως τη διαφορά, όμως φαινόταν πως οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Βεργίνης «κατέβασε» τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν το «καθαρό» μυαλό για να κάνουν κάτι καλύτερο. Παρόλα αυτά, η αστοχία των φιλοξενούμενων έφερε το τρίποντο του Σόντερς και το -6. Ο Γκιλέσπι συνέχιζε ένα «κρεσέντο» και μείωσε στους τέσσερις, την ώρα που οι «πράσινοι» τα είχαν χαμένα και από την «καυτή» ατμόσφαιρα που άρχιζε να δημιουργείται. Η «ασφυκτική» άμυνα του Φλεβαράκη δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να πάρει «ανάσα» και τελικά το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +4 για τους πρωταθλητές Ευρώπης.
Στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, ένα 4-0 του Παναθηναϊκού και οι βιαστικές επιλογές του Ρόου έδωσαν ένα +8 στους φιλοξενούμενους. Η άμυνα του Παναθηναϊκού σε όλο το παρκέ δεν άφηνε τους γηπεδούχους να βρουν επιθετικές λύσεις. Το τρίποντο του Γιασικεβίτσιους «έκοψε» τα πόδια των Θεσσαλονικέων και έδωσε ένα +9 στους «πράσινους». Ο Παναθηναϊκός, χωρίς να παρουσιάζει κάτι εξαιρετικό, έβρισκε τις λύσεις από την περιφέρεια και κρατούσε μια σταθερή διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Ο Γκιλέσπι ήταν ασταμάτητος, όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του, αφού η άμυνα που έπαιζε ο Φλεβαράκης ευνοούσε τα σουτ του Παναθηναϊκού. Παρά τα συνεχόμενα τρίποντα των «ασπρόμαυρων», το 5-0 σερί του Παναθηναϊκού του έδωσε ένα +11 και φαινόταν πως το παιχνίδι είχε κριθεί. Οι προσπάθειες των περιφερειακών του ΠΑΟΚ να μειώσουν έφεραν λίγα αποτελέσματα, αφού οι «πράσινοι» έβρισκαν τις λύσεις. Ένα «ξέσπασμα» του Παναθηναϊκού στο τέλος έφερε το τελικό +14.
Τα δεκάλεπτα: 13-19, 24-31, 40-44, 54-68
ΠΑΟΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Ρόου 4, Βεργίνης 11 (3), Ντιαρά 7 (1), Σόντερς 4, Δεμερτζής, Γκιλέσπι 18 (6), Χαριτόπουλος 2, Κούβελας, Τσιάκος 2, Ρίνγκστρομ 6
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 7 (1), Χατζηβρέττας 6 (1), Ουίνστον 15 (1), Μπατίστ 11, Ντικούδης 2, Γιασικεβίτσιους 11 (3), Μπετσίροβιτς 8, Περπέρογλου, Ζίζιτς 2, Τσαρτσαρής 2, Σπανούλης 4