Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2007

TO ΤΡΕΝΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΗΤΤΗΤΟ

Ακόμα σκοράρει ο Παναθηναϊκός στη Γαλλία. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέτριψαν τη Ροάν με 123-83 στην έδρα των πρωταθλητών Γαλλίας και έκαναν το «5 στα 5» στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν προβλήματα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους και με επιθετική πολυφωνία και εκπληκτικές επινοήσεις έκαναν «πάρτι», έχοντας σε μεγάλη μέρα τους ψηλούς και τους Σπανούλη, Γιασικεβίτσιους.
Το ματς ξεκίνησε σε χαλαρούς ρυθμούς και οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ. Σιγά σιγά, οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια, ενώ στην απέναντι πλευρά ο Σάλιερς αστοχούσε στα τρίποντα. Όμως, τα επιθετικά ριμπάουντ και κάποια λάθη των πρωταθλητών Ευρώπης βοηθούσαν τους πρωταθλητές Γαλλίας να βρίσκονται μέσα στο παιχνίδι. Ο Ομπράντοβιτς έδωσε εντολή να μπει η μπάλα στο καλάθι και έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με πέντε πόντους. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έβρισκαν τις λύσεις από παντού, ενώ οι γηπεδούχοι μόνο μέσα από τη ρακέτα και έτσι οι παίκτες του «Ζοτς» κατάφεραν να προηγηθούν με 9 πόντους, προεξάρχοντος του Σπανούλη. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +7.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα συνεχόμενα λάθη και η αστοχία του Αλβέρτη σε εύκολες φάσεις έδωσε την ευκαιρία στη Ροάν να κάνει ένα σερί 6-0 και να μειώσει στον έναν πόντο. Οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν και, παίζοντας ξανά μέσα στο καλάθι, ξαναπήραν τον έλεγχο, με πρωτεργάτη τον Ζίζιτς. Κάποια λάθη και η σωστή άμυνα έφεραν στον Παναθηναϊκό κάποιες εύκολες επιθέσεις και η διαφορά πήγε στο +7. Οι Γάλλοι είχαν «εγκλωβιστεί» στην άμυνα του «Ζοτς» και ο Ζίζιτς έκανε «πάρτι» κάτω από το καλάθι. Τη «σκυτάλη» πήρε ο Ντικούδης και έτσι η διαφορά άρχιζε να παίρνει διαστάσεις, με τον Γιασικεβίτσιους να μοιράζει σωστά το παιχνίδι. Το +18, δύο λεπτά πριν τη λήξη, είναι ενδεικτικό του τι συνέβαινε στο παρκέ. Πλέον, οι «πράσινοι» προσέφεραν και θέαμα και η «σεμνή τελετή» άρχισε να λαμβάνει τέλος. Οι εκπληκτικές επινοήσεις και οι «εξάρσεις των Διαμαντίδη και «Σάρας» «έκλεισαν» το ημίχρονο στο +25.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι έκαναν ένα σερί και μείωσαν λίγο τη διαφορά, βλέποντας έναν ασόβαρο Παναθηναϊκό σε εκείνο το διάστημα. Όμως, ο Γιασικεβίτσιους έδωσε το "έναυσμα" και οι ψηλοί έφεραν τη διαφορά ξανά στο +29, δίνοντας οριστικό τέλος στις ελπίδες των πρωταθλητών Γαλλίας. Κάποιες στιγμές, η «πράσινη» άμυνα χαλάρωνε, όμως η επίθεση ήταν πάντα παρούσα και κράταγε τη διαφορά μεταξύ 25 και 30 πόντων. Η απίστευτη ευστοχία των πρωταθλητών Ευρώπης δεν επέτρεπε στους Γάλλους να έχουν την κατάλληλη ψυχολογία για να "παλέψουν" το ματς, παρά το «ξύπνημα» του Σάλιερς. Τρία λεπτά πριν «βγει» το τριαντάλεπτο, μπήκε στο παρκέ ο Στράτος Περπέρογλου. Η διαφορά ξεπέρασε τους τριάντα πόντους, με επιθετική πολυφωνία, αλλά και κάποια χαλάρωση στην άμυνα. Τελικά, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +33.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το «πράσινο» «κρεσέντο» συνεχίστηκε σε αμείωτους ρυθμούς και οι «πράσινοι» σκόραραν ακατάπαυτα από όλες τις θέσεις, χωρίς να δέχονται ιδιαίτερη πίεση. Επίσης, παρά το γεγονός ότι είχαν δεχτεί ογδόντα πόντους σε 35 λεπτά. Οι Γάλλοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν, όμως η επιθετική πολυφωνία του Παναθηναϊκού δεν τους άφηνε περιθώριο. Ο Ζίζιτς έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ελλάδα με 26 πόντους, ενώ οι «πράσινοι» είχαν φτάσει τις 33 ασίστ στο 36'. Τελικά, το ματς ολοκληρώθηκε στο +40. Αυτή η διαφορά αποτελεί ρεκόρ για εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 22-29, 39-64, 61-94, 83-123
ΡΟΑΝ (Ζαν Ντενίς Σουλέ): Πουπέ 9 (1), Ουίλσον 3 (1), Σολιμάν 8, Μπαντιάν 10, Σαλίερς 17, Καζαλόν 4, Χες 10, Πελίν 11 (2), Ρας 11 (2)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Περπέρογλου 2, Σπανούλης 17 (4), Μπετσίροβιτς 7 (1), Μπατίστ 11, Ζίζιτς 26, Χατζηβρέττας 5 (1), Ντικούδης 18 (2), Τσαρτσαρής 8 (2), Διαμαντίδης 10 (1), Ουίνστον 8, Γιασικεβίτσιους 11 (1)