Κυριακή 17 Αυγούστου 2008

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ !!!!

image

Το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του διπλού σκιφ ανδρών κατέκτησαν οι Δημήτρης Μούγιος και Βασίλης Πολύμερος. Οι Έλληνες πρωταθλητές σημείωσαν χρόνο 6:11.72 και τερμάτισαν πίσω από τους Βρετανούς Περτσέιζ και Χάντερ, που πήραν το χρυσό με 6:10.99. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ράσμιουσεν και Χάνσεν με επίδοση 6:12.45. Αυτό ήταν το δεύτερο ολυμπιακό μετάλλιο (σε τέσσερις συμμετοχές) για τον Βασίλη Πολύμερο μετά από αυτό που είχε κατακτήσει το 2004 στην Αθήνα με παρτενέρ τον Νίκο Σκιαθίτη. Οι δύο Έλληνες κατά την απονομή ήταν τυλιγμένη με την ελληνική σημαία, ενώ ο Δημήτρης Μούγιος, που συμμετείχε για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, περιεργαζόταν το μετάλλιό του. «Δουλέψαμε πολύ σκληρά», δήλωσαν οι δύο αθλητές. Στην έκτη θέση τερμάτισαν νωρίτερα οι Μπισκιτζή/Τσιάβου.

image

Αργήσαμε, αλλά τα καταφέραμε… Το πρώτο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου για τα ελληνικά χρώματα είναι γεγονός, έστω κι αν χρειάστηκαν οκτώ ημέρες αναμονής. Το γαλανόλευκο πλήρωμα Σοφία Μπεκατώρου, η Σοφία Παπαδοπούλου και η Βιργινία Κραβαριώτη στην κατηγορία Yngling στην ιστιοπλοΐα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο τερματίζοντας δεύτερη θέση στην τελευταία ιστιοδρομία και στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης με 48 βαθμούς ποινής. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Μεγάλη Βρετανία των Αίτον, Γουεμπ, Γουίλσον με 22 βαθμούς ποινής και το αργυρό η Ολλανδία των Μέλντερ, Μπες, Γουίτεβιν με 22 βαθμούς ποινής.
Για την Σοφία Μπεκατώρου αυτό είναι το δεύτερο ολυμπιακό μετάλλιο μετά από αυτό που είχε κατακτήσει μαζί με την Αιμιλία Τσουλφά στην κατηγορία 470 στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004. Παράλληλα έγινε η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κατακτά δύο ολυμπιακά μετάλλια. «Για την Ελλάδα ρε γαμώτο! Αισθανόμαστε περήφανοι για 10 εκατομμύρια Έλληνες», φώναξε η μεγάλη Ελληνίδα ιστιοπλόος με τον τερματισμό.